O Festiwalu

bg
Powrót

 

JAZZtrzębie Festiwal swoim początkiem sięga roku 2014, kiedy to po raz pierwszy muzycy z inicjatywy gitarzysty Przemysława Strączka postanowili uczcić Międzynarodowy Dzień Jazzu organizowany na całym świecie 30 kwietnia w lokalnym pubie Motto jako jam session z udziałem wielu muzyków z regionu. Koncert odbył się na wolnym powietrzu i cieszył się bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców.

2015

Pierwsza edycja festiwalowa Jazztrzębia miała miejsce rok później. Wówczas, dzięki wsparciu ze środków urzędu miasta Jastrzębia-Zdroju zorganizowane zostały koncerty jazzowe w Domu Zdrojowym, przestrzeni miejskiej i jam session.

2016

Edycja z roku 2016 przyniosła prawdziwą festiwalową formułę. Do Jastrzębia przybyli muzycy z wielu krajów i aż z trzech kontynentów. Gościliśmy muzyków z Polski, Hiszpanii, Singapuru, Chin i Meksyku, zorganizowane zostały warsztaty, wystawa fotografii jazzowej, koncerty w przestrzeni miejskiej i w Ośrodkach Kultury.

2017

Festiwal zorganizowany w 2017 roku przyniósł nam kolejne nowe doświadczenia. Podjęliśmy współpracę z Pawłowickim Ośrodkiem Kultury, w którym także odbyły się koncert i wystawa w ramach naszego festiwalu. Gościliśmy wybitną gwiazdę światowego formatu Gilada Hekselmana ze swoim trio. Do 2017 roku organizatorem festiwalu była Fundacja Harmonicznego Chaosu.

2018

W 2018 roku festiwal został zorganizowany po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club. Na naszej scenie pojawili się wybitni muzycy z Polski m.in Piotr Wojtasik ze swoim kwintetem oraz instrumentalistka i performerka z Chin Xu Fengxia.

2019

W 2019 roku naszym gościem specjalnym był wyjątkowy saksofonista i kompozytor jazzowy związany z wytwórnią ECM – Andy Sheppard, który wystąpił w koncercie finałowym oraz poprowadził warsztaty dla naszej muzycznej publiczności.

2020

W roku pandemicznym zmierzyliśmy się z wieloma przeciwnościami losu nie dając za wygraną. Festiwal został przeniesiony z kwietnia na lipiec i jeszcze dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem nie mieliśmy pewności, że się odbędzie. Wszystko jednak odbyło się z godnie z planem choć ze względu na wiele obostrzeń nie wszyscy mogli wystąpić na naszych scenach. Gościliśmy artystów z Polski: wspaniałą wokalistkę Dorotę Miśkiewicz z Atom String Quartet, światowej sławy skrzypka Adama Bałdycha. Z artystów zagranicznych zagrali u nas David Doruzka z zespołem Piotra Budniaka, Petera Somosa w trio Jakuba Paulskiego oraz Yumi Ito w duecie z Szymonem Miką. Po raz pierwszy z koncertem pojawiliśmy się w pięknym pałacu na Boryni, gdzie odbył się koncert kwartetu Przemysława Strączka promujący płytę Fig Tree. Ta edycja przejdzie do historii jako edycja pandemiczna.

2021

W roku 2021 z realizacją naszych wydarzeń trafiliśmy w szczyt 3 fali pandemii, na skutek czego musieliśmy podzielić festiwal na dwie części: część streamingową i część z udziałem publiczności.  W części streamingowej na naszych scenach wystąpili: Wolfgang Muthspiel, Irek Głyk, Przemysław Strączek CULTURAL CONCEPT oraz Kandara Diebate z Senegalu. II część z udziałem publiczności musiała zostać przeniesiona na czerwiec ze względu na zluzowanie obostrzeń. W tej części mieliśmy możliwość posłuchać na żywo kwartetu Anny Marii Jopek oraz kwartet brazylijskiego muzyka Adriano Trindade. To była edycja wymagająca niemałego wyzwania przy realizacji wydarzeń festiwalowych. Zorganizowanie podróży dla muzyków z zagranicy przy zamknięciu granic było wyjątkowym zadaniem. Na szczęście dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się przeprowadzić festiwal zgodnie z założeniami.

Jako organizatorzy chcemy promować muzykę jazzową jako element integracji artystycznej, wolności i kreatywności. Dlatego zależy nam na przedstawianiu różnych dokonań artystycznych zarówno polskich jak i międzynarodowych projektów. Finał festiwalu odbywa się zawsze w dniu Światowych obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu czyli 30 kwietnia.

 

Do zobaczenia na tegorocznym festiwalu!

Aktualności

Andy Sheppard ponownie w Jastrzębiu-Zdroju

Andy Sheppard z trio Przemysława Strączka ponownie zagra w Jastrzębiu-Zdroju. Formacja w składzie Andy Sheppard – ts, Przemysław Strączek – […]

czytaj dalej
Zmiana daty koncertów Anny Marii Jopek i Adriano Trindade

Ze względu na wprowadzone rozporządzenie dotyczące otwarcia instytucji kultury i organizacji wydarzeń kulturalnych jesteśmy zmuszeni do zmiany terminu zaplanowanych koncertów […]

czytaj dalej
Portal Onet.pl partnerem festiwalu

Jeden z największych portali internetowych Onet.pl dołączył do grona partnerów naszego festiwalu. To bardzo dobra informacja szczególnie w tych trudnych […]

czytaj dalej
JAZZtrzębie Festiwal 2021

Festiwal odbędzie się między 23 – 30 kwietnia 2021 roku w różnych miejscach na terenie Jastrzębia-Zdroju i Pawłowic. Autorem tegorocznego […]

czytaj dalej
bg bg