O Festiwalu

bg
Powrót

 

JAZZtrzębie Festiwal swoim początkiem sięga roku 2014, kiedy to po raz pierwszy muzycy z inicjatywy gitarzysty Przemysława Strączka postanowili uczcić Międzynarodowy Dzień Jazzu organizowany na całym świecie 30 kwietnia w lokalnym pubie Motto jako jam session z udziałem wielu muzyków z regionu. Koncert odbył się na wolnym powietrzu i cieszył się bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców.

2015

Pierwsza edycja festiwalowa Jazztrzębia miała miejsce rok później. Wówczas, dzięki wsparciu ze środków urzędu miasta Jastrzębia-Zdroju zorganizowane zostały koncerty jazzowe w Domu Zdrojowym, przestrzeni miejskiej i jam session.

2016

Edycja z roku 2016 przyniosła prawdziwą festiwalową formułę. Do Jastrzębia przybyli muzycy z wielu krajów i aż z trzech kontynentów. Gościliśmy muzyków z Polski, Hiszpanii, Singapuru, Chin i Meksyku, zorganizowane zostały warsztaty, wystawa fotografii jazzowej, koncerty w przestrzeni miejskiej i w Ośrodkach Kultury.

2017

Festiwal zorganizowany w 2017 roku przyniósł nam kolejne nowe doświadczenia. Podjęliśmy współpracę z Pawłowickim Ośrodkiem Kultury, w którym także odbyły się koncert i wystawa w ramach naszego festiwalu. Gościliśmy wybitną gwiazdę światowego formatu Gilada Hekselmana ze swoim trio. Do 2017 roku organizatorem festiwalu była Fundacja Harmonicznego Chaosu.

2018

W 2018 roku festiwal został zorganizowany po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club. Na naszej scenie pojawili się wybitni muzycy z Polski m.in Piotr Wojtasik ze swoim kwintetem oraz instrumentalistka i performerka z Chin Xu Fengxia.

2019

W 2019 roku naszym gościem specjalnym był wyjątkowy saksofonista i kompozytor jazzowy związany z wytwórnią ECM – Andy Sheppard, który wystąpił w koncercie finałowym oraz poprowadził warsztaty dla naszej muzycznej publiczności.

2020

W roku pandemicznym zmierzyliśmy się z wieloma przeciwnościami losu nie dając za wygraną. Festiwal został przeniesiony z kwietnia na lipiec i jeszcze dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem nie mieliśmy pewności, że się odbędzie. Wszystko jednak odbyło się z godnie z planem choć ze względu na wiele obostrzeń nie wszyscy mogli wystąpić na naszych scenach. Gościliśmy artystów z Polski:  wokalistkę Dorotę Miśkiewicz z Atom String Quartet,  skrzypka Adama Bałdycha. Z artystów zagranicznych zagrali u nas David Doruzka z zespołem Piotra Budniaka, Petera Somosa w trio Jakuba Paulskiego oraz Yumi Ito w duecie z Szymonem Miką. Po raz pierwszy z koncertem pojawiliśmy się w pięknym pałacu na Boryni, gdzie odbył się koncert kwartetu Przemysława Strączka promujący płytę Fig Tree. Ta edycja przejdzie do historii jako edycja pandemiczna. Od 2018 do 2020 roku festiwal był organizowany przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club z Gliwic.

2021

Od roku 2021 organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Kreatywności Artystycznej – Jazzu Trzeba. Z realizacją naszych wydarzeń trafiliśmy w szczyt 3 fali pandemii, na skutek czego musieliśmy podzielić festiwal na dwie części: część streamingową i część z udziałem publiczności.  W części streamingowej na naszych scenach wystąpili: Wolfgang Muthspiel, Irek Głyk, Przemysław Strączek CULTURAL CONCEPT oraz Kandara Diebate z Senegalu. II część z udziałem publiczności musiała zostać przeniesiona na czerwiec ze względu na zluzowanie obostrzeń. W tej części mieliśmy możliwość posłuchać na żywo kwartetu Anny Marii Jopek oraz kwartet brazylijskiego muzyka Adriano Trindade. To była edycja wymagająca niemałego wyzwania przy realizacji wydarzeń festiwalowych. Zorganizowanie podróży dla muzyków z zagranicy przy zamknięciu granic było wyjątkowym zadaniem. Na szczęście dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się przeprowadzić festiwal zgodnie z założeniami.

 

2022

Kiedy już wszyscy myśleliśmy, że żadna pandemia nie jest w stanie nas powstrzymać i ze spokojem możemy się skupić na przygotowaniach festiwalowych. Tuż przed ogłoszeniem programu festiwalowego oczy wszystkich skierowane zostały na Ukrainę, która musiała zmierzyć się skutecznie z inwazją rosyjską. Nie można było przejść obok tego obojętnie. Każde 5 zł ze sprzedanego biletu zostało przekazane na pomoc dla rodzin Ukraińskich przebywających w Jastrzębiu-Zdroju. Kiedy czekaliśmy już na oficjalne otwarcie święta jazzu doszło do tragicznych w skutkach wypadków górniczych na dwóch kopalniach na terenie miasta co w konsekwencji wpłynęło na ogłoszenie żałoby w mieście. Najważniejsze wydarzenia festiwalowe musiały zostać odwołane w planowanym terminie i przesunięte na inny czas. Zatem koncerty i wydarzenia, które  miały się odbyć między 26 a 30 kwietnia odbyły się między 29 kwietnia a 20 lipca.

Co prawda nie było festiwalowej atmosfery ale były za to wspaniałe koncerty. Praz pierwszy główne wydarzenia odbyły się w pięknej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. prof. J. Świdra co było strzałem w dziesiątkę. W tej edycji wystąpili dla nas: Aga Zaryan, Kristjan Randalu „Absence”w Nelson Veras & Markku Ounaskari, Przemysław Chmiel Quartet, Jorgos & Antonis Skolias „Kolos” Chiao-Hua Chang & Przemyslaw Strączek. Dodatkowo odbyły się warsztaty oraz po raz pierwszy panel dyskusyjny z udziałem dziennikarzy muzycznych i organizatorów wydarzeń jazzowych.

2023

9 edycja festiwalu odbyła się bez przeszkód pod znakiem nowych przestrzeni do prezentowania muzyki. Główne koncerty miały miejsce w naszej ulubionej sali koncertowej PSM. Warto natomiast podkreślić, że dużym zainteresowaniem wśród mediów cieszyły się koncerty, które odbyły się poza salami koncertowymi. Jednym z nich był koncert na balkonie w zabytkowym budynku przy ulicy 1 Maja na otwarcie festiwalu oraz koncert z wizualizacją kosmiczną w hali Łaźni Moszczenica na zakończenie festiwalu. Z pewnością będziemy chcieli wrócić do tych przestrzeni podczas następnych edycji. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpili u nas: Kamil Piotrowicz Sextet, Håkon Kornstad, Grażyna Auguścik z premierą płytową albumu „2 The Light”, Buba Badjie Kuyateh Trio, Łukasz Sowa Quartet, Strączek/Kaletka/Dobosz z wizualizacją kosmiczną Damiana Jabłeki oraz studenci szkoły artystycznej Music Point. W edycji letniej festiwalu przeprowadziliśmy Letnie Warsztaty Gitary Jazzowej, w których gościem specjalnym był czeski gitarzysta David Dorůžka. Przed nami jubileuszowa 10 edycja festiwalu w 2024 roku. Jak będzie? Kogo posłuchamy, zobaczymy? To się okaże.

Do zobaczenia na następnym 10 festiwalu!

Aktualności

Jubileuszowa 10 edycja JAZZtrzębie Festiwal

Jubileuszowa dziesiąta edycja JAZZtrzębie Festiwal odbędzie się między 16 kwietnia a 9 maja 2024 roku. W ramach festiwalu zorganizowane zostaną […]

czytaj dalej
Zapraszamy na JAZZtrzębie Festiwal 2023

Z przyjemnością zapraszamy wszystkich na nasze wydarzenia artystyczne w ramach 9 edycji JAZZtrzębie w Miasto Jastrzębie-Zdrój, które odbędą się w […]

czytaj dalej
Nowe terminy wydarzeń festiwalowych

Informujemy o nowych terminach naszych wydarzeń, które zostały przesunięte po ogłoszeniu żałoby w związku z wypadkami górniczymi w kwietniu 2022. […]

czytaj dalej
Zapraszamy na 8 edycję festiwalu

Przedstawiamy program tegorocznego festiwalu! Nie jest łatwo przejść do porządku dziennego w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą. Chcąc […]

czytaj dalej
bg bg