Koncert premierowy, promujący najnowszą płytę Przemysława Strączka zatytułowaną CULTURAL CONCEPT. Zespół wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej i improwizacji. Muzyka kolektywu to w głównej mierze kompozycje lidera, który prowadzi międzykulturowe projekty w myśl idei, że twórcze i kreatywne działania muzyczne zbliżają ludzi nawet z odległych zakątków świata, tworząc nową jakość w kulturze i sztuce. Cultural Concept to właśnie koncepcja łącząca elementy etniczne różnych krajów w sferze muzyki opartej na improwizacji, elementach jazzu i muzyki etno, w której każdy muzyk ma własną przestrzeń do swobodnej ekspresji.
Formację tworzą muzycy z Polski, Senegalu, Tajwanu i Kolumbii. Międzykulturowa formacja prezentuje muzykę napisaną na etniczne instrumentarium, do których należą: mongolski matoquin, afrykańska kora, azjatyckie erhu, kolumbijskie instrumenty perkusyjne. Muzycy grający na egzotycznych instrumentach pojawią się w towarzystwie polskich instrumentalistów jazzowych.
Międzykulturowe projekty Przemysława Strączka dały się już poznać szerszej publiczności. Wraz z Asian Strings Collective została wydana płyta pt. „Three Continents”, która otrzymała wiele pozytywnych recenzji na łamach branżowej prasy muzycznej. Zespoły PS & Asian Strings Collective oraz East Meets East Quartet ze sławną improwizatorką z Shanghaju Xu Fengxia zdobyły uznanie nie tylko w Polsce ale także za granicą czego dowodem było zaproszenie na trasy koncertowe w Azji (Singapur, Malezja, Chiny). Muzycy wystąpili w Singapurze, Kuala Lumpur, Shanghaju, Pekinie, Wuhan grając na festiwalach w Shaw Foundation Stage (Singapur), 1500 Tons Festival (Shanghaj, Museum of Modern Arts, Power Station) i CCOM World & Jazz Music Festival (Pekin, Central Conservatory).
Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dwukrotny laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, jeden z siedmiu finalistów ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Od wielu lat obecny jest w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Od 2011 roku współtworzy międzynarodowe projekty jako lider z muzykami z różnych kontynentów prezentując współczesne nurty muzyki jazzowej i etnojazzowej. Jego szósta autorska płyta Fig Tree odbiła się szerokim echem wśród dziennikarzy muzycznych i krytyków w Polsce i za granicą otrzymując wiele pozytywnych recenzji. Współpracował i koncertuje z wybitnymi artystami m.in. Januszem Muniakiem, Xu Fengxia oraz Andy Sheppardem. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. Ma na swoim koncie trasy koncertowe z autorską muzyką w wielu krajach świata m in. w Polsce, Anglii, Szkocji, Hiszpanii, Czechach we Włoszech w Tajlandii, Chinach, Singapurze i Malezji występując na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych i w ośrodkach społeczno-kulturalnych.
Kandara Diebaté (Senegal) pochodzi z rodziny Griotów (muzyków i gawędziarzy) z plemienia Mandingue w południowym Senegalu. Grioci to muzycy i gawędziarze Afryki Zachodniej, którzy z ojca na syna przekazują swoją wiedzę o historii kraju, wioski, rodzin i królów. Kandara jest synem senegalskiego mistrza gry na korze Boubacara Diabate, któremu poświęcił swoją ostatnią płytę. Od najmłodszych lat śpiewa, gra na korze, djembe, bębnach basowych i sorubie. W swojej tradycji Griotów Kandara Diebaté pisze i śpiewa o aktualnych problemach społecznych, napięciu między tradycją a nowoczesnością oraz szansach i zagrożeniach dla tożsamości kulturowych Afryki. W Senegalu zakładał różne zespoły instrumentalne. Mieszka w Niemczech od 2001 roku i od tego czasu prowadził wiele kursów gry na Djembé. Gra z zespołami „Kaira Tilo”, „Nomad” oraz w Orkiestrze Kultur. Występował w Kanadzie, Włoszech, Austrii i Szwajcarii.
Chiao-Hua Chang (Tajwan) – erhu, urodzona na Tajwanie od 2013 roku mieszkająca w Wiedniu. Jest muzykiem niezależnym starającym się łączyć kulturę Wschodu i Zachodu wykonując nie tylko muzykę tradycyjną ale także improwizowaną w odniesieniu do współczesnych form muzycznych. W 2001 roku uzyskała tytuł licencjata na erhu na Uniwersytecie Shih-Chien na Tajwnie a w 2008 roku otrzymała tytuł magistra w Instytucie Etnomuzykologii w Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Tainan także w na Tajwnie. Od 2014 roku koncertuje jako solistka w grupach międzynarodowych grających różne odmiany współczesnego jazzu. Razem z muzykami austriackimi tworzy scenę freejazzową występując na licznych festiwalach poświęconych tej stylistyce w całej Europie.
Edilson Sanchez-Moyano (Colombia) – urodził się 11 maja 1972 roku w Bogocie. W 1996 roku zadebiutowali na scenie przed szeroką publicznością, biorąc udział w festiwalu jazzowym Jazz al Parque w Bogocie. W 1998 roku ukończył studia licencjackie na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Bogocie, broniąc pracy magisterskiej o muzyce karaibskiej kolumbijskiej znanej jako porro. Występował z legendarnymi formacjami Séptima Espeta, La Moderna na kolumbijskiej scenie jazzowej oraz z Garujazzem, w którym miał okazję zagrać z tak utalentowanymi muzykami jak Paul Votteler i Ricardo Barrera. Jest także artystą rozpoznawalnym na polskiej scenie jazzowej, występującym z wieloma uznanymi muzykami jazzowymi.
Maciej Kitajewski – ur. w 1993 roku. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary basowej i kontrabasu u Michała Barańskiego. Członek wielu zespołów jazzowych i rozrywkowych, z których to największe sukcesy odnosił z zespolem Adam Jarzmik Quintet. Stali się oni laureatami wielu krajowych i międzynarodowych konkursów jazzowych tj: II nagroda na 53 festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, I nagroda na VII Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Jazzowej RCK PRO JAZZ w Kołobrzegu, II nagroda na Żylina International Jazz Contest w Słowacji, I nagroda na Blue Note Jazz Competition w Poznaniu, I nagroda na 19 Bielskiej Zadymce Jazzowej w Bielsku Białej.
Patryk Dobosz – „Patryk to prawdziwy wirtuoz swego instrumentu” – Randy Brecker. Laureat wielu konkursów jazzowych: I Nagroda na „IV Europejskich Integracjach Muzycznych” w Żyrardowie z zespołem „Toing Trio” (2008); I Nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym” w Opolu (2008);Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS” (2009); I Nagroda na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition (2011). Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA i Azji. Współpracował z artystami światowego formatu: Randy Brecker, John Abercrombie, Wayne Escoffery, Jane Monheit, Ed Cherry, Amir ElSaffar, Joel Frahm, Aga Zaryan, Monika Borzym, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Maciej Obara, Piotr Wyleżoł, Włodek Pawlik.
Gdzie kupić BILETY?
Informacje o sprzedaży biletów i rezerwacji miejsc.