Estoński pianista Kristjan Randalu prezentuje swój debiut ECM – uderzający album własnej rygorystycznej, ale lirycznej muzyki. Randalu, jako improwizator o niezwykłej technice, kiedyś opisany przez Herbiego Hancocka „olśniewającym pianistą”, łączy powinowactwa z muzykami jazzowymi, ale formy i dynamika jego utworów odzwierciedlają również wnikliwe poczucie struktury. Nieobecność została nagrana we Francji, wyprodukowana przez Manfreda Eichera i wydana w 2018 roku.
Kristjan Randalu należy do najbardziej rozchwytywanych pianistów swojego pokolenia, niosąc pochodnię zarówno w improwizowanym świecie jazzu, jak i tradycyjnej sferze muzyki klasycznej. Między stworzeniem własnej, oryginalnej mieszanki współczesnego jazzu jako lidera i współpracą z kilkoma pokoleniami szanowanych muzyków, od Trygve Seima, artysty nagrywającego z ECM po saksofonistę Davida Liebmana, Randalu przywiózł swoją muzykę na jedne z najbardziej znanych festiwali jazzowych na świecie. i sale koncertowe. Jednocześnie jest postrzegany jako ceniony interpretator szerokiego spektrum muzyki współczesnej i klasycznej, występując u boku cieszących się międzynarodowym uznaniem zespołów takich jak London Symphony Orchestra i Tallinn Chamber Orchestra z jednej strony oraz cenionych dyrygentów, takich jak Kristjan Järvi. i Dennis Russell Davies z drugiej. Jego ponad 40 albumowa dyskografia przyniosła mu kilka nagród, w tym „Jazzowy Artysta Roku” i „Jazzowy Kompozytor Roku” w Estonii.
Gitarzysta Nelson Veras wypracował unikalny styl oparty na mieszance gitary klasycznej, współczesnego jazzu i swoich brazylijskich korzeni. Po przeprowadzce do Francji jako nastolatek natychmiast zwrócił na siebie uwagę dużej publiczności po występie w telewizji z Patem Methenym. Niedługo potem utworzył swój pierwszy kwartet z Ericiem Barretem, Michelem Benitą i Aldo Romano, z którym występował na renomowanych festiwalach Jazz in Marciac i Nice Jazz Festival. W tym samym czasie był członkiem zespołu Aldo Romano z Palle Danielssonem i Stefano Di Batista, a także dołączył do sekstetu Michela Petruccianiego „Young Lions”. Koncertował także i nagrywał z Five Elements Steve’a Colemana.
Jego współpraca to między innymi: Richard Galliano, Manu Katché, Tomasz Stanko, Mark Turner, Greg Osby, Marc Ducret, Airelle Besson, Jonathan Kreisberg, Rick Margitza, Miroslav Vitous, Billy Cobham, Abraham Laboriel, Toninho Horta, Peter Bernstein, David Virelles, Gerald Cleaver, Marylin Mazur, Jen Shyu, Jean Michel Pilc, Marcus Gilmore i Tyshawn Sorey.
Perkusista Markku Ounaskari grał ze wszystkimi najważniejszymi fińskimi postaciami jazzu oraz współpracował z międzynarodowymi projektami i zespołami, stając się jednym z najbardziej znanych na świecie fińskich muzyków jazzowych. Regularnie współpracuje z takimi artystami jak Arve Henriksen, Anders Jormin, Nils Petter Molvӕr, Trygve Seim czy Markus Stockhausen.
Występował również z wieloma innymi światowej sławy muzykami, m.in. Rayem Andersonem, Larsem Danielssonem, Markiem Ducretem, Timem Hagansem, Lee Konitzem, Sinikką Langelandem, Nguyênem Lê, Rickiem Margitza, Ronem McClure’em, Kennym Wheelerem i Tomaszem Stanko.
Dokonał ponad 50 nagrań, w tym 5 nagrań dla ECM.
Gdzie kupić BILETY?
Informacje o sprzedaży biletów i rezerwacji miejsc.