/JAZZtrzębie Festiwal

JAZZtrzębie Festiwal

JAZZtrzębie Festiwal swoim początkiem sięga roku 2014, kiedy to po raz pierwszy muzycy z inicjatywy gitarzysty Przemysława Strączka postanowili uczcić Międzynarodowy Dzień Jazzu organizowany na całym świecie 30 kwietnia w lokalnym pubie Motto jako jam session z udziałem wielu muzyków z regionu. Koncert odbył się na wolnym powietrzu i cieszył się bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców.

Pierwsza edycja festiwalowa Jazztrzębia miała miejsce rok później. Wówczas, dzięki wsparciu ze środków urzędu miasta Jastrzębia-Zdroju zorganizowane zostały koncerty jazzowe w Domu Zdrojowym, przestrzeni miejskiej i jam session.

Edycja z roku 2016 przyniosła prawdziwą festiwalową formułę. Do Jastrzębia przybyli muzycy z wielu krajów i aż z trzech kontynentów. Gościliśmy muzyków z Polski, Hiszpanii, Singapuru, Chin i Meksyku, zorganizowane zostały warsztaty, wystawa fotografii jazzowej, koncerty w przestrzeni miejskiej i w Ośrodkach Kultury.

Festiwal zorganizowany w 2017 roku przyniósł nam kolejne nowe doświadczenia. Podjęliśmy współpracę z Pawłowickim Ośrodkiem Kultury, w którym także odbyły się koncert i wystawa w ramach naszego festiwalu. Gościliśmy wybitną gwiazdę światowego formatu Gilada Hekselmana ze swoim trio. Do 2017 roku organizatorem festiwalu była Fundacja Harmonicznego Chaosu.

W 2018 roku festiwal został zorganizowany po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club. Na naszej scenie pojawili się wybitni muzycy z Polski m.in Piotr Wojtasik ze swoim kwintetem oraz instrumentalistka i performerka z Chin Xu Fengxia.

Jako organizatorzy chcemy promować muzykę jazzową jako element integracji artystycznej, wolności i kreatywności. Dlatego zależy nam na przedstawianiu różnych dokonań artystycznych zarówno polskich jak i międzynarodowych projektów. Finał festiwalu odbywa się zawsze w dniu Światowych obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu czyli 30 kwietnia.

Do zobaczenia na następnym festiwalu!