//Xu Fengxia & Przemek Strączek Quartet

Xu Fengxia & Przemek Strączek Quartet

Xu Fengxia (Chiny) – guzheng, śpiew
Przemysław Strączek – gitara, elektronika, kompozycje
Michał Kapczuk – kontrabas
Flavio Li Vigni (IT/UK) – drums

To zespół powołany z inicjatywy chińskiej instrumentalistki Xu Fengxia i polskiego gitarzysty Przemysława Strączka, który powstał na kanwie projektu Three Continents, w którym to muzycy spotkali się po raz pierwszy. Zespół planuje tourne po Chinach w maju 2018 roku, gdzie wystąpi w głównych miastach Państwa środka (Pekin, Shanghai, Wuhan, Yangzhou). Muzyka zespołu oscyluje wokół nurtu ethno jazzu z wykorzystaniem śpiewu, chińskiego guzheng oraz jazzowej gitary i sekcji rytmicznej.

Xu Fengxia (Chiny) to instrumentalistka grająca na guzheng’u, pipie oraz sanxianie pochądzaca z Chin mocno wpisała się w nurt propagowania azjatyckich instrumentów tradycyjnych we współczesnej muzyce improwizowanej i instrumentalnej. W dzieciństwie członkini sławnej Shanghajskiej Orkiestry Kameralnej. Swoją karierę zaczęła w latach 80 gdzie była basistką pierwszej grupy rockowej w Shanghaju. Od lat 90 współpracuje z wieloma muzykami w Europie głównie z Niemiec wykonując repertuar eksperymentalny. Wynikiem tej współpracy są płyty nagrane z takimi muzykami jak Peter Brotzmann, Uwe Oberg czy Joe Fonda.

Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku.Od kilku lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego za osiągnięcia artystyczne. Uczestnik programu Kultura Polska na Świecie organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz uczestnik programu Szkockiego Stowarzyszenia Jazzowego Bridge Music. Autor pięciu płyt „Earthly Room” 2007,”Light & Shadow” – 2010 oraz „Evans” 2012 nagraną z gitarzystą z Hong Kongu Teriverem Cheung i White Grain of Coffee – 2014, Three Continents – 2016. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok.

Facebook
Facebook
Instagram
RSS