//Jazztrzebie Festiwal 2018 pod patronatem Unesco

Jazztrzebie Festiwal 2018 pod patronatem Unesco

Miło nam poinformować, że Jazztrzebie Festiwal 2018 organizowany jest pod patronatem Unesco. Finał festiwalu będzie miał miejsce 30 kwietnia czyli w dniu Międzynarodowego Dnia Jazzu obchodzonego na całym świecie.

Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej – napisała Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO w deklaracji z okazji Dnia.

Jazz jako zjawisko kulturowe, mające swoje korzenie w tradycji afrykańskiej, północno-amerykańskiej i europejskiej czerpie żywotność i koloryt z wielu kultur, przyczyniając się do promocji dialogu międzykulturowego, poszanowania praw człowieka, jego godności, równości płci oraz eliminowania dyskryminacji społecznych. Fenomen jazzu, postrzeganego jako uniwersalny język artystyczny, jest jednym z elementów łączących światowe kultury, tradycje i wątki muzyczne.

Ustanowione przez UNESCO święto będzie wyrażeniem uznania dla sztuki jazzu i jego przedstawicieli, którzy na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych. Przede wszystkim jednak święto ma na celu ukazanie jazzu jako pięknej muzyki, dającej ludziom radość i satysfakcję.

Święto adresowane jest do tych wszystkich, dla których jazz jest wartością wspólną, łączącą różne narodowe doświadczenia muzyczne. Szczególnie istotne jest zachęcanie do udziału w obchodach młodych ludzi w szkołach i stowarzyszeniach młodzieżowych w celu upowszechnienia tradycyjnych wartości jazzu zastępowanych coraz częściej produktami komercyjnymi i popularnymi.

Więcej na jazzday.com

Facebook
Facebook
Instagram
RSS